Колко пъти си си казвал, че от следващия месец вече наистина започваш да спестяваш? Само че този „следващ месец“ все не идва. И не защото не искаш, а защото дори мисълта за депозити, лихви, сметки и други подобни термини започва да те напряга. Спокойно, не си сам. И всъщност, това, че се тревожиш за парите си, не означава, че не се справяш. Означава просто, че ти пука.

Истината е, че парите не са само цифри в сметката или в мобилното ти банкиране. Те носят със себе си преживявания, модели на поведение и вярвания – понякога научени от семейството, a понякога - повлияни от средата. За някои хора парите са синоним на сигурност. За други – на смут. А при трети будят вина, че не се справят „достатъчно добре“. Проучвания обаче показват, че несигурността около личните финанси често води до тревожност, дори при хора с добър доход. Причината рядко е самата сума – по-често е липсата на усещане за контрол. Това обяснява защо дори когато „всичко изглежда наред“, тревогата пак си проправя път.

Откъде започва всичко? В училище никой не ни учи как да управляваме парите си. Не се говори за бюджетиране, спешен фонд или какво е инфлация. Затова не се вини – липсата на финансова образованост не е непременно по твоя вина, но решиш ли - можеш да наваксаш, стъпка по стъпка. Просто започни отнякъде. Определи сума от месечния си доход, която можеш да отделиш, без да усещаш сериозна промяна в начина си на живот. Не я възприемай като тежест, а като инвестиция в спокойствието си. Можеш да си създадеш и карта на мечтите – колаж с изображения, които да те мотивират и да ти напомнят кои са нещата, които искрено искаш. 

Полезно е и да разделиш спестяванията си на няколко категории: фонд за неочаквани разходи, фонд за бъдещи планове и защо не – фонд за нещо, с което искаш да се поглезиш. Така ще имаш по-ясна представа какво и защо харчиш. 

Изборът на банка също е важен. ПроКредит Банк предлага безплатно откриване на спестовна сметка заедно с разплащателната, без такси за поддържане. Това улеснява отделянето на спестяванията от ежедневните разходи и ти носи допълнителна лихва. Освен това изграждаш спестовните си навици в дългосрочен план. А когато вече имаш спестена сума, можеш да я сложиш на сигурно място в депозит, за да продължи да ти носи доходност.

Ако изпитваш тревожност при вземане на финансови решения, знай, че това е доста често срещано. Съвсем естествено е да се страхуваш да не сбъркаш, особено когато става въпрос за пари, които си спечелил и спестил с немалко усилия. Но решението не е просто да отбягваш темата, а да си позволиш да действаш въпреки страха. С времето ще дойде и увереността.

Няма нищо лошо и да си признаеш, че темата за спестяванията понякога започва да ти идва в повече – тогава просто спри. Излез. Откъсни се. Не забравяй, че парите не са крайната цел. Те са средството за повече свобода, спокойствие и възможности. И ако някой ден се почувстваш изгубен в морето от банкови термини и опции, винаги можеш да попиташ. Да поискаш съвет. Да се консултираш с човек, който гледа отстрани – отвъд твоите страхове и съмнения.

Спестяванията не трябва да са източник на стрес. Напротив – те могат да се превърнат в твоята собствена система за сигурност. В начин да си позволиш да се погрижиш за себе си. И в това няма нищо страшно или сложно. Нужни са само търпение, постоянство и малко повече доверие в теб самия.

Телефон:
Кратък номер:
За връзка от чужбина
Виж повече