Недвижимите имоти - Как да направим правилния ход: Подкаст Финансов Компас

Покупката на жилище не е просто инвестиция в тухли, а инвестиция в живота, която искаме да имаме. Въпреки че мечтите нямат цена, жилищата имат. И тя се покачва. Статистиката показва, че цените на жилищата в София нарастват с над 30% през октомври спрямо предходната година, като средната цена надхвърля 200 хил. евро. Поскъпване се наблюдава и в други големи градове като Пловдив, Варна и Бургас.
На въпроса защо цените нарастват и как се случва покупката на имот с помощта на жилищен кредит отговарят Йоана Георгиева, Ръководител звено Бизнес развитие - Физически лица в ПроКредит Банк и Виктория Велчева, управител на офис на брокерската компания “Явлена” в третия епизод на “Финансов компас”.
С покачването на цените на имотите възникват притеснения за желаещите да закупят собствено жилище: каква заплата трябва да имат, за да получат одобрение, какъв размер от приходите би било нормално да заделят за погасяването на кредита и дали изобщо ще могат да си го позволят. Според Йоана Георгиева дори хората с по-ниски доходи могат да потърсят жилищен кредит и да закупят свой собствен дом. “Клиентите споделят, че най-важното за тях не е лихвения процент, а работата с кредитния експерт и с банката, които са спечелили доверието им, за да бъдат сигурни, че експертът или институцията, която са избрали, ще бъдат с тях през цялото време”.
Виктория Велчева даде коментар и върху динамичния пазар на имотите в момента: „Търсенето на жилища постоянно надвишава предлагането, което се дължи на нарастващата миграция към големите градове заради по-добрите възможности за работа и по-високото качество на живот. Този дисбаланс води до покачване на цените”.
Въпреки че средният доход също нараства- около 3000 лв. средно за София, при цени от над 2000 евро за квадратен метър, той остава крайно недостатъчен за много хора да спестят за жилище. Това прави ипотечните кредити подходяща опция за голяма част от потенциалните купувачи, което обяснява ръстът oт над 25% на годишна база в отпуснатите кредити.
Навигирането в света на ипотечните кредити обаче може да бъде предизвикателство за мнозина, особено за тези, които търсят да закупят първото си жилище. "Прозрачността и ясните условия са водещото послание към клиентите", посочва Йоанна Георгиева от ПроКредит Банк. "Още от самото начало запознаваме клиента с всички такси, които съпътстват жилищната сделка", допълва тя.
Високите цени и необходимостта от банков кредит може да обезсърчи някои хора, които търсят нов дом. "Когато със съпруга ми разглеждахме цените на жилищата, ни се струваше абсолютно невъзможно да можем да си позволим по-голям апартамент", споделя от собствен опит Георгиева. "Шегувахме се, че и децата ще трябва да работят, за да го изплатим", казва тя, но допълва, че без съмнение покупката на жилище с ипотечен заем е било правилното решение. "В крайна сметка, вноската не ни затрудни по никакъв начин, защото цените се увеличават, но заплатите също растат, а 15 години по-късно сме собственици на имот, който вече е и в пъти по-скъп, отколкото когато сме го купували".
Не за всички обаче покупката на имот може да е желаното решение. „Ако месечният наем е близък до ипотечната вноска, покупката е по-добрият вариант, тъй като осигурява дългосрочна стабилност. За хора, които търсят гъвкавост и често сменят местоживеенето си, наемът може да бъде по-удачен избор", смята Виктория Велчева. Закупуването на имот "на зелено" – имот, който е в етап на строеж – също набира популярност. Въпреки че често е по-евтино, купувачите трябва да се уверят, че строителят е надежден.
За онези, които правят първи стъпки на пазара на имоти, пътят може да бъде предизвикателство, но и възможност. Независимо дали избират ипотека или директно заплащане, е важно да подхождат с добро проучване, финансово планиране и ясно разбиране на личните си цели. Какви са разликите в лихвите, какъв е размерът на таксите, как хора с по-ниски доходи могат да си позволят жилище, задължителна ли е застраховката живот - отговорите на тези въпроси и много други може да откриете в третия епизод на "Финансов компас" – съвместна аудио поредица с Капитал, в която с различни гости обсъждаме теми на финансовия свят: от инвестиции и спестявания до заеми и задължения.