Как да управляваме ефективно бюджета си: Подкаст Финансов Компас

Как да спестяваме повече, за да постигаме по-бързо целите си, и в кои случаи ползването на кредит е за предпочитане пред заделените средства
Женя Паперова, управител клон на ПроКредит Банк в Пловдив и музикалният изпълнител Владимир Ампов – Графа са гости в четвъртия епизод на аудио поредицата “Финансов компас”, съвместен проект с ПроКредит Банк. Според проучване на “Тренд” над 80% от българите живеят от заплата до заплата. Това означава, че голяма част от населението няма значителни спестявания, с които да посрещне непредвидени разходи. Животът от месец за месец носи изключително силен стрес, който обаче може да се редуцира. Как да заделяме повече с малко усилия и да постигнем по-бързо финансовите си цели? Това обсъждаме с Женя Паперова, управител клон на ПроКредит Банк в Пловдив, и музикалния изпълнител Владимир Ампов – Графа в четвъртия епизод на аудио поредицата “Финансов компас”.
„В началото може да изглежда трудно да заделите дори малки суми, но с времето тези усилия се възнаграждават,“ твърди Женя Паперова. Тя подчертава, че доброто финансово планиране помага да избегнем излишни дългове и да се чувстваме по-сигурни в бъдещето. Самата тя започва да обръща повече внимание на бюджета в семейството си в период, когато със съпруга си разчитат само на една заплата. „Двамата тогава осъзнахме, че всяка стотинка е от значение и че планирането е ключът към успеха,“ разказва г-жа Паперова. Един от най-важните въпроси, който препоръчва да си зададем преди всяка покупка, е: „Имам ли наистина нужда от това?“, защото именно той помага да се избегнат емоционалните разходи и да се фокусираме върху най-важните неща.
“В живота на всеки човек идват моменти, в които се опира до спестена буферна сума”, казва Владимир Ампов-Графа, давайки личен пример с пандемията, когато концертите и представленияте са отменени и остава за известно време без работа. “Такава буферна сума спасява цяло семейство”, допълва певецът и споделя, че да разполага винаги със заделени средства за извънредни ситуации е принцип, който е научил още като дете. Възприел го е от баща си, но признава, че все пак понякога му се налага да взема средства “назаем от себе си”, които се старае да върне възможно най-бързо обратно в аварийния си фонд.
А най-достъпният и прозрачният вариант да се спестят средства е под формата на депозит в банките, обяснява Паперова. Тя посочва, че според доклад на Експертния клуб за икономика и политика “84% от спестяванията, заделени от българите в тази година, се насочват към банкови депозити и влогове”. Финансовите институции се оказват най-предпочитаната дестинация за формирането на подобни фондове и поддържане на спестяванията в България - домакинствата в страната държат над 80 млрд. лева в депозити.
Финансовата стабилност изисква дисциплина, знания и правилен подход. Независимо дали започвате със създаване на буферна сума или планирате по-сериозни инвестиции, първата стъпка е винаги правилното управление на бюджета. Как се случва това, какво е значението на дългосрочното спестяване чрез създаване на отделни фондове за различни цели и защо финансовите институции се оказват най-предпочитаната дестинация за формирането на подобни фондове и поддържане на спестяванията в България - ще разберете в новия епизод на “Финансов компас”.
И като бонус: какви са съветите на Графа към младите изпълнители