Силният резултат на ПроКредит за първото тримесечие подчертава положителната средносрочна перспектива на групата

- Резултатът от 29,5 млн. евро съответства на силна възвръщаемост на собствения капитал (RoE) от 13,3% и по този начин е в областта на средносрочните насоки на групата
- Възходящото развитие на нетния лихвен марж до 3,4% и умерената цена на риска от 12 базисни точки са основни фактори за резултата
ПроКредит Банк Украйна има умерен принос към резултата на групата, демонстрирайки структурната си устойчивост въпреки трудната среда; RoE без Украйна е на добро ниво от 11,6% - Съотношението разходи-приходи, коригирано с еднократните ефекти, е 57,0% което е с 2,5 процентни пункта под нивото от предходната година
- Ръст на депозитите от 0,6%; кредитният портфейл намалява леко с 0,8% при продължаващо подобряване на качеството на портфейла
- Продължаващ акцент върху „зелените“ кредити; като целта е делът им да нарасне от 20,2%, което според средносрочния план трябва да достигне25%
- Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) е на ниво от 14,1%; значително увеличение от 0,7 пр.п. през първото тримесечие, дължащо се на продължаващ ръст на ефективността на рисково претеглените активи (RWA)
Франкфурт на Майн, 15 май 2023 г. – Групата ПроКредит, чиято дейност е главно в Югоизточна и Източна Европа, е отбелязала значително по-добър финансов резултат в размер на 29,5 млн. евро за първото тримесечие. По този начин възвръщаемостта на собствения капитал е на значително по-добро ниво от 13,3% и е в рамките на средносрочните насоки на групата. На ниво от 59,7%, съотношението разходи-приходи остана приблизително на равнището от предходната година, но се подобри значително с 2,5 процентни пункта до 57,0% след приспадане на еднократни ефекти. Резултатът се дължи главно на продължаващата положителна динамика на нетния лихвен марж и стабилните показатели за кредитен риск, които допринесоха за ниската обща цена на риска от 12 базисни точки. Освен това ПроКредит Банк Украйна имаше умерен принос към печалбата, въпреки че възвръщаемостта на собствения капитал без приноса на резултата от Украйна също беше на добро ниво от 11,6%. Кредитният портфейл отбеляза лек спад от 0,8%, докато депозитите продължиха положителната тенденция от предходните години и отбелязаха ръст от 0,6%. Съотношението CET1 достигна 14,1%, което е с 0,7 процентни пункта над нивото от края на 2022 г., което отчасти се дължи на по-нататъшното повишаване на ефективността на RWA.
Кредитният портфейл намаля с 47 млн. евро, или 0,8% (първо тримесечие на 2022 г.: +105 млн. евро, или 1,8%), главно поради валутни ефекти и продължаващо целенасочено намаляване на портфейла в Украйна. Депозитите се увеличиха с 35 млн. евро или с 0,6% (първо тримесечие на 2022 г.: 25 млн. евро, или 0,4%), което се дължи по-специално на клиенти - частни лица. В сравнение с периода на предходната година съотношението депозити/кредити нарасна значително с почти 13 процентни пункта, достигайки значителното ниво от 104,3% (първо тримесечие на 2022 г.: 91,5%), най-вече поради силното нарастване на депозитите през последните дванадесет месеца.
Силната рентабилност в рамките на средносрочните насоки подчертава добрия потенциал за печалба на групата и устойчивостта на бизнес модела
Резултатът на групата за тримесечието, в размер на 29,5 млн. евро, е значително по-висок от този през предходната година (първо тримесечие на 2022 г.: -1,4 млн. евро) и съответства на силна възвръщаемост на собствения капитал от 13,3%. Оперативните приходи се увеличиха с 16,1 млн. евро или 20,7% до 93,7 млн. евро (първо тримесечие на 2022 г.: 77,7 млн. евро), което се дължи на по-високия нетен лихвен доход, както и на по-високия нетен доход от такси и комисиони. Всички банки от ПроКредит групата, включително ПроКредит Банк Украйна, имаха положителен принос за резултата.
Нетните приходи от лихви се увеличиха с 15,3 млн. евро или с 25,3% до 75,4 млн. евро (2022 г.: 60,2 млн. евро). Нетният лихвен марж се увеличи с приблизително 50 базисни точки в сравнение със същия период на предходната година, като нарасна до 3,4% (първо тримесечие на 2022 г.: 2,9%) в резултат от стабилните маржове по кредити и по-високите основни лихвени проценти.
Нетните приходи от такси и комисиони са 14,0 млн. евро, което е с 10,9% над нивото, отчетено през предходната година (2022 г.: 12,6 млн. евро). Приходите от трансакционния и картовия бизнес отбелязаха особено положително развитие. Нетните други оперативни приходи намаляха с 0,5 млн. евро поради еднократни положителни ефекти през предходната година, като приносът им към общата печалба е 4,3 млн. евро (първо тримесечие на 2022 г.: 4,9 млн. евро).
Разходите за персонал и административни дейности се увеличиха с 10,0 млн. евро, което доведе до леко увеличение на съотношението разходи–приходи с 0,5 процентни пункта до 59,7% (първо тримесечие на 2022 г.: 59.1%). Увеличението на разходите за персонал и административни дейности се дължи основно на по-високите разходи за персонал, ИТ, маркетинг и пътувания, както и на извънредните разходи за консултации, свързани с планираното преобразуване чрез промяна на правната форма. Като се изключат еднократните ефекти, съотношението разходи–приходи се подобри с 2,5 процентни пункта до 57,0% (първо тримесечие на 2022 г.: 59,5%).
Провизиите за загуби бяха на ниско ниво – 1,9 млн. евро (първо тримесечие на 2022 г.: 35,6 млн. евро), което се дължи на доброто и стабилно качество на портфейлите на банките. Това съответства на цена на риска от 12 базисни точки, което е съотносимо със средното равнище за последните шест години (като се изключат провизиите за Украйна през 2022 г.). Начисленията за управление, осчетоводени през предходната година, бяха изцяло запазени през първото тримесечие на 2023 г. На ниво група делът на необслужваните кредити леко намаля от 3,3% на 3,2%. Извън Украйна този показател също намаля от 2,4% на 2,3%.
ПроКредит Банк Украйна започва финансовата година с принос към положителния резултат
Приносът на ПроКредит Банк Украйна възлиза на 3,1 млн. евро (първо тримесечие на 2022 г.: -23,4 млн. евро) към общия резултат на групата. В този контекст бяха признати провизии за загуби на обща стойност 3,1 млн. евро (първо тримесечие на 2022 г.: 35,3 млн. евро); това включва актуализирани параметри на модела и продължаващи прехвърляния на етапи, от една страна, и погасявания на просрочени кредити, от друга. Делът на необслужваните кредити нарасна леко от началото на годината, увеличавайки се с 0,6 процентни пункта до 12,5%.
Добавен капитал от годишния процес на надзорен преглед (ПНП); съотношението на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) се увеличи до 14,1% поради продължаващо повишаване на ефективността на рисково претеглените активи (RWA)
Очаква се чрез годишния процес на надзорен преглед (ПНП) добавеният капитал по Стълб 2 да се увеличи с 1,5 процентни пункта до 3,5% от юни 2023 г. Изискването за CET1 ще се увеличи от 8,4% на 9,2%.
Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) възлиза на 14,1% към 31 март 2023 г., което е с 0,7 процентни пункта над нивото от края на 2022 г. и с 4,8 процентни пункта над новото изискване. Съотношението на обща капиталова адекватност нарасна с 1,1 процентни пункта до 15,4%. Това увеличение се дължи главно на признаването на две трети от консолидирания резултат за финансовата 2022 година в регулаторния капитал на групата, както и на допълнителните мерки за ефективност на RWA, приложени през първото тримесечие. В този контекст специално внимание се обръща на разширяването на рамковото споразумение с Агенцията за многостранно гарантиране на инвестициите (MIGA), която принадлежи към Групата на Световната банка, с повече от 200 млн. евро, което доведе до структурно намаляване на рисково претеглената стойност на експозициите по салда на централни банки.
Резултатът за тримесечието подчертава потенциала за печалба на групата в съответствие с публикуваните насоки
С оглед на особено положителното развитие досега през 2023 г. Управителният съвет е уверен в достигането на средносрочните целина групата. В средносрочен план възвръщаемостта на собствения капитал се очаква да бъде структурно на ниво от около 12%, а съотношението разходи-приходи (без еднократните ефекти) – около 57%. Портфейлът от клиентски кредити на групата се очаква да отбележи годишен ръст в среден до висок едноцифрен процентен диапазон през следващите години, като „зелените“ кредити се очаква да достигнат дял от 25% от общия портфейл. В тези насоки не е включено допускане за значителен потенциал за отбелязване на ръст в Украйна.
На тазгодишното годишно общо събрание на 5 юни 2023 г. Управителният съвет ще представи на акционерите предложение за гласуване относно промяна на правната форма на ПроКредит Холдинг от командитно дружество с акции в акционерно дружество. Съответно е възможно промяната на правната форма да приключи през финансовата 2023 г., тоестпо-рано от първоначално планираното.
Тримесечният финансов отчет на групата ПроКредит за първото тримесечие на 2023 г. е достъпен от днес на уебсайта на ПроКредит Холдинг в раздела „Отношения с инвеститорите“ на адрес https://www.procredit-holding.com/en/investor-relations/reports-publications/financial-reports/.
Лице за контакт:
Андреа Кауфман, Отдел „Комуникации“ на групата, ПроКредит Холдинг, Тел.: +49 69 951 437 138, Имейл: Andrea.Kaufmann@procredit-group.com
За ПроКредит Холдинг АГ & Ко. KГаA
ПроКредит Холдинг АГ & Ко. KГаA, базирана във Франкфурт на Майн, Германия, е компанията майка на ориентираната към развитието група ПроКредит, която се състои от търговски банки за малки и средни предприятия (МСП). В допълнение към оперативната си дейност в Югоизточна и Източна Европа групата ПроКредит е активна и в Южна Америка и Германия. Акциите на дружеството се търгуват в сегмента „Prime Standard“ на Франкфуртската фондова борса. В качеството си на подчинено дружество в съответствие с германския Закон за банките и като финансово холдингово дружество майка на финансовата холдингова група ПроКредит, ПроКредит Холдинг АГ & Ко. KГаA се контролира на консолидирано ниво от Федералния орган за финансов надзор на Германия (BaFin) и от Deutsche Bundesbank. За допълнителна информация посетете: www.procredit-holding.com.
Прогнози за бъдещето
Това прессъобщение съдържа прогнози, свързани с бъдещото ни бизнес развитие и финансови резултати, както и изявления, свързани с бъдещи действия или развития, засягащи ПроКредит Холдинг, които могат да представляват прогнози за бъдещето. Тези прогнози са основани на текущите очаквания и конкретни предположения на ръководството на ПроКредит Холдинг, много от които са извън контрола на ПроКредит Холдинг. Поради това те са изложени на множество рискове, несигурност и фактори. Ако един или повече от тези рискове или несигурности се материализират, или ако основните очаквания, или предположения се окажат неверни, то фактическите резултати, представяне и постижения (както отрицателни, така и положителни) на ПроКредит Холдинг може значително да се различават от тези, които са изразени или се подразбират в прогнозните оценки. Извън законовите изисквания, ПроКредит Холдинг не поема никакви задължения да актуализира тези прогнозни оценки или да ги коригира в случай на отклонения от очакваното развитие на събитията.