ПроКредит групата отчете стабилни финансови резултати и добра доходност през 2022 г.

- Резултатът на групата от 16,5 млн. евро (1,9% възвръщаемост на собствения капитал) включва 86,7 млн. евро разходи за обезценка за украинския кредитен портфейл
- Оперативните приходи се увеличиха с 21% с положително развитие на нетния лихвен марж
- Добро основно развитие на групата без Украйна: 7,8% възвръщаемост на собствения капитал, 6,9% ръст на портфейла, стабилно равнище на необслужваните заеми от 2,4%
- Съотношението между приходите и разходите е на нивото на средносрочната цел от приблизително 60% без еднократни ефекти от Украйна (64,0% според финансовите данни)
- Делът на „зелените“ кредити надвишава предишната средносрочна цел от 20%
- При физическите лица – дигиталното банкиране подкрепя силен ръст на депозитите от 13,5%.
- Коефициентът на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) (изцяло изпълнен) е на комфортното ниво от 13,5%, а коефициентът на ливъридж е 8,9%
- Положителна краткосрочна прогноза, дори и с оглед на неблагоприятните макроикономически условия; средносрочната прогноза за възвръщаемост на собствения капитал нарасна до около 12%
Франкфурт на Майн, 23 март 2023 г. – ПроКредит групата, която развива дейност основно в Югоизточна и Източна Европа, приключи финансовата 2022 г. със солиден финансов резултат от 16,5 млн. евро. Това представлява възвръщаемост на собствения капитал от 1,9%. С изключение на ПроКредит Банк Украйна, групата постигна възвръщаемост на собствения капитал от 7,8%. Оперативните приходи се увеличават с 21% на годишна база вследствие на положителното развитие при всички потоци на приходи и подобрените резултати на ПроКредит банките извън Украйна. Съотношението между приходите и разходите отбеляза леко подобрение до 64,0%; коригирано обаче с оглед на еднократните ефекти от войната в Украйна, то е 60,8% и е в диапазона на средносрочната цел от около 60%. Резултатът включва разходи за обезценка в размер на 104,6 млн. евро, реализирани през 2022 г., най-вече по отношение на украинския кредитен портфейл. „Зелените“ кредити формираха над 50% от общия ръст на портфейла и вече имат дял от над 20% към общия портфейл. Бизнесът с депозити отчете силен ръст от 748 млн. евро или 13,5%, подчертавайки нарастващия успех на „ПроКредит Директ“ на пазарите в Югоизточна и Източна Европа. Въз основа на тези фундаментално положителни развития, Управителният съвет повиши средносрочната цел за възвръщаемост на собствения капитал на около 12% и вижда потенциал за съотношение между приходите и разходите от около 57%. През 2023 г. се очаква възвръщаемостта на собствения капитал да се подобри до 6- 8%, дори с оглед на неблагоприятните макроикономически условия.
Кредитният портфейл на групата нарасна със 183 млн. евро или с 3,1% (2021 г.: 670 млн. евро или 12,8%). „Зелените“ кредити формираха повече от 50% от този ръст. Така през 2022 г. групата успя да реализира средносрочната си цел от 20% дял на „зелените“ кредити в общия портфейл. Общият отчетен ръст на кредитите включва спада от 174 млн. евро в кредитния портфейл в Украйна, без който темпът на ръст щеше да бъде 6,9%. Депозитите нараснаха със 748 млн. евро или 13,5% (2021 г.: 643 млн. евро или 13,1%), водени както от МСП, така и от частните клиенти.
Освен това ПроКредит групата постигна значителни постижения в изпълнението на своята стратегия за устойчивост, демонстрирани чрез намаляване на собствените емисии на CO2 на групата (Обхват 1 и Обхват 2) с общо 44% от 2018 г.
Силен ръст на оперативните приходи въз основа на положително развитие при всички източници на приходи и всички ПроКредит банки извън Украйна
Оперативните приходи на групата отбелязаха ръст с 58,0 млн. евро или 20,6% до 339,8 млн. евро (2021 г.: 281,9 млн. евро), водени от по-високия нетен доход от лихви, нетните приходи от такси и комисиони и други оперативни приходи. С изключение на ПроКредит Банк Украйна, всички банки отбелязаха положителни резултати, като повечето от тях демонстрираха значително увеличение на доходността и икономическата ефективност в сравнение с предходната година.
Нетните приходи от лихви се увеличиха с 42,6 млн. евро или с 19,2% до 264,6 млн. евро (2021 г.: 222,0 млн. евро). Нетният лихвен марж се увеличи с 25 базисни пункта до 3,1% в резултат на до голяма степен стабилните маржове на кредитиране и по-високите основни лихвени проценти. През четвъртото тримесечие на 2022 г. нетният лихвен марж беше 3,3%.
Нетните приходи от такси и комисиони са 54,7 млн. евро, което е с 7,6% над нивото, отчетено през предходната година (2021 г.: 50,9 млн. евро). Приходите от трансакционния и картовия бизнес отбелязаха особено положително развитие. Нетните други оперативни приходи допринесоха с 20,5 млн. евро за общия резултат, което е увеличение с 11,5 млн. евро спрямо предходната година (2021 г.: 9,0 млн. евро). Резултатът от сделките с валута отбеляза особено силно увеличение от 5,6 млн. евро или 30,4%.
Разходите за персонал и административни дейности се увеличиха с 36,6 млн. евро. Увеличението на разходите за персонал и административни дейности беше свързано главно с по-високите разходи за персонал, ИТ, маркетинг и пътувания, както и извънредни разходи, свързани най-вече с войната в Украйна. Нетните извънредни разходи са в размер на минус 10,2 млн. евро. Т ова включва главно еднократни правни, консултантски и одиторски разходи, амортизация на имоти, машини и съоръжения в Украйна, отписване на репутация и положителен ефект от преоценката на деривати.
При съотношението между приходите и разходите бе отчетено леко подобрение до 64,0% (2021 г.: 64,2%). След като обаче се изключат положителните и отрицателните извънредни разходи, отбелязани по-горе, съотношението между приходите и разходите е 60,8%.
Стабилно качество на портфейла извън Украйна; заделените провизии за загуби от обезценка в банките бяха допълнително засилени през четвъртото тримесечие
Делът на необслужваните заеми извън Украйна остава стабилен на годишна база на много добро ниво от 2,4% (2021 г.: 2,4%). В Украйна този показател се е увеличил с над 10 процентни пункта до 11,9% главно вследствие на прекласифициране на кредитите на клиентите в окупираните в момента територии. Загубите от обезценка за финансовата година са в размер на 104,6 млн. евро (2021 г.: 6,5 млн. евро), от които 86,7 млн. евро се дължат на украинския портфейл. Освен това през финансовата година за банките извън Украйна бяха заделени допълнителни обезценки (по преценка на ръководството) в размер на 28,9 млн. евро, за да се отчетат възможните неблагоприятни макроикономически сценарии, особено по отношение на инфлацията и повишените цени на електроенергията. В същото време заделените от ръководството допълнителни провизии, начислени през годината на COVID – 2020 г., бяха възстановени през финансовата година, тъй като идентифицираните рискове не се материализираха, което доведе до освобождаване на 16,4 млн. евро. Цената на риска за банките извън Украйна възлезе на 17,8 млн. евро, съответстващо на 33 базисни пункта.
Операциите на ПроКредит Банк Украйна продължават до голяма степен без прекъсване, благодарение на вече внедрената дигитализация и централизация на процесите. Пазарната капитализация и финансовото състояние на банката остават стабилни. Въпреки че за момента щетите върху обезпеченията по кредитите или други оперативни активи на клиентите на ПроКредит са относително ограничени, продължаващата война, и по-специално унищожаването на енергийната и друга инфраструктура, продължава да създава трудности за местните хора и бизнес.
Управителният съвет обявява перспективите за финансовата 2023 г. и в средносрочен план
Управителният съвет счита, че условията за осъществяване на дейност през финансовата 2023 г. като цяло са добри, дори ако агресивната война срещу Украйна продължи. Управителният съвет очаква в кредитния портфейл да бъде отчетен годишен ръст в средния едноцифрен процентен диапазон дори, ако се допусне, че неблагоприятните макроикономически условия ще се запазят. Поради цялостната обстановка, формирана от войната в Украйна, цената на риска се оценява предпазливо на до 70 базисни пункта, като възвръщаемостта на собствения капитал се очаква да бъде в диапазона от 6-8%. Очаква се съотношението между приходите и разходите да бъде на нивото, отчетено през 2022 г. В края на 2023 г. коефициентът на базовия собствен капитал от първи ред се очаква да бъде на стабилно ниво от над 13% с коефициент на ливъридж от около 9%.
С оглед на общото добро представяне на ПроКредит банките и оценката на ситуацията в Украйна, Ръководството на ПроКредит групата повиши средносрочната цел за възвръщаемост на собствения капитал от около 10% на около 12%. Тези насоки не вземат предвид значителен потенциал за отбелязване на ръст в Украйна. Средносрочната амбиция по отношение на съотношението между приходите и разходите е определена на около 57% (като се изключват еднократни ефекти). Очаква се клиентският кредитен портфейл на групата да отчита ръст в средния до горния едноцифрен процентен диапазон на година през следващите години, докато „зелените“ кредити в средносрочен план трябва да достигнат дял от 25% от общия портфейл.
Годишният отчет за 2022 г. и Докладът за въздействието за 2022 г. на ПроКредит групата от днес са достъпни в секцията „Връзки с инвеститорите“ на уебсайта на ПроКредит Холдинг на адрес https://www.procredit-holding.com/investor-relations/reports-and-publications/. Пакетът с доклади за въздействието за 2022 г. се състои от две части. Самият Доклад за въздействието предоставя подробен преглед на стратегията за устойчивост на ПроКредит Холдинг, както и неговите резултати в областта на устойчивостта, инициативи и цели за бъдещето. Докладът за въздействието е допълнен от информационен лист, чиято цел е непрекъснато подобряване на качеството на отчитането и неговата съпоставимост.
Лице за контакт:
Андреа Кауфман, Отдел „Комуникации“, ПроКредит Холдинг, Тел.: +49 69 951 437 138, имейл: Andrea.Kaufmann@procredit-group.com
За ПроКредит Холдинг АГ & Ко. KГаA
ПроКредит Холдинг АГ & Ко. КГаА, със седалище във Франкфурт на Майн, Германия, е компанията-майка на международната групата ПроКредит, състояща се от банки, специализирани в обслужването на малки и средни предприятия. Повечето банки ПроКредит извършват дейност в Източна и Югоизточна Европа, но групата е представена и в Южна Америка и Германия. Акции на компанията се търгуват на регулирания пазар (Prime Standard) на Франкфуртската фондова борса. Основните акционери на ПроКредит Холдинг включват стратегическите инвеститори Zeitinger Invest и инвестиционното дружество на служителите на ПроКредит ProCredit Staff Invest, нидерландската фондация DOEN, KfW (Немската банка за развитие) и IFC (от групата на Световната банка). Като управляваща компания по отношение на групата ПроКредит, съгласно Закона за банките в Германия, ПроКредит Холдинг АГ & Ко. КГаА. KGaA се контролира на консолидирано ниво от Германския федерален орган за финансов надзор (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, BaFin) и германската Бундесбанк.
Повече информация може да намерите на интернет страницата на компанията: www.procredit-holding.com.
Прогнозни изявления
Това съобщение съдържа изявления, свързани с бъдещото бизнес развитие и финансово представяне на ПроКредит Холдинг, както изявления, свързани с бъдещи действия или развития на ПроКредит Холдинг, които могат да представляват прогнозни заявления. Те се основават на управлението текущите очаквания на ПроКредит Холдинг, както и на специфични допускания, много от които са извън контрола на ПроКредит Холдинг. Следователно прогнозните изявления са обект на множество рискове, несигурност и фактори. Ако един или повече от тези рискове или несигурност се материализират, или ако основните очаквания или предположения се окажат некоректни, тогава действителните резултати, представяне и постижения (както негативни, така и позитивни) на ПроКредит Холдинг може да се различават значително от тези, изразени или подразбиращи се в прогнозните изявления. Извън законовите изисквания, ПроКредит Холдинг не поема никакви задължения да актуализира тези прогнозни изявления или да ги коригира в случай на отклонения от очакваното развитие.